«Русалле» ў вёсцы Лагуны і «Купалле» ў вёсцы Насовічы

Сябры, 6 ліпеня (чацвер) у вёсках Лагуны і Насовічы (гэта Добрушскі раён) адбудуцца два мерапрыемства, якія, магчыма, вам будуць цікавыя.

У 17 гадзін у вёсцы Лагуны справяць абрад “Ваджэнне русалкі”. Так, у Лагунах 6 ліпеня, на Купалле, "водзяць русалку"

Гэта цікавы старажытны абрад. Праўда, тое, што можна пабачыць сёння ў Лагунах, не назавеш чыстым аўтэнтычным абрадавым дзеяннем. Але ўсё роўна гэта цікава пабачыць. Вось тут можна паглядзець і пачытаць наш маленькі рэпартаж з мінулага года: https://youtu.be/RBho8bRoUzs

А ў 20 гадзін у суседняй вёсцы Насовічы адбудзецца Купальская імпрэза. Арганізатар імпрэзы - Насовіцкі сельскі дом культуры. І як яны афішуюць, гэта будзе тэатралізаванае прадстаўленне "Купальскі вяночак".

Калі вам гэта цікава, з'ездзіце! І вы пабачыце штосьці новае, і ў той жа час штось шчымліва роднае. І мясцовыя жыхары, якія (з дапамогай сельскага дома культуры) падтрымліваюць традыцыю, будуць гэтаму вельмі рады. Гэта дасць традыцыі сілы жыць далей

Як дабрацца. Прасцей за ўсё на машыне. Але калі варыянт - толькі грамадскі транспарт, то і гэта магчыма.

Ад гомельскага чыгуначнага вакзала ў 14:27 адыходзіць цягнік Гомель-Кругавец. Ваш прыпынак - Насовічы. Такім чынам вы будзеце ў Насовічах у 15:08. Да Лагуноў пехатой каля гадзіны. Як раз спакойна паспееце дайсці да пачатку абрада (які пачнецца а 17-й гадзіне), яшчэ і па дарозе будзе час пафоткацца.

Як ехаць назад. Апошні цягнік Кругавец-Гомель адыходзіць з Насовічаў у 21:12. У Гомель прыбудзе ў 21:53.

Друзья, 6 июля (четверг) в деревнях Логуны и Носовичи (это Добрушский район) состоятся два мероприятия, которые, возможно, вам будут интересны.

В 17 часов в деревне Логуны справят обряд "Вождение русалки". Да, в Логунах 6 июля, на Купалье, "водят русалку"

Это интересный древний обряд. Правда, то, что можно увидеть сегодня в Логунах, не назовешь чистым аутентичным обрядовым действием. Но все равно это интересно увидеть. Вот здесь можно посмотреть и почитать наш маленький репортаж с прошлого года: https://youtu.be/RBho8bRoUzs

А в 20 часов в соседней деревне Носовичи состоится купальское мероприятие. Организатор мероприятия - Носовичский сельский дом культуры. И как они афишируют, это будет театрализованное представление "Купальский веночек".

Если вам это интересно, съездите. И вы увидите что-то новое. И местные жители, которые (с помощью сельского дома культуры) поддерживают традицию, будут этому очень рады. Это даст традиции силы жить дальше.

Как добраться. Проще всего на машине. Но если вариант - только общественный транспорт, то и это возможно.

От гомельского железнодорожного вокзала в 14:27 отходит поезд Гомель-Круговец. Ваша остановка - Носовичи. Таким образом вы будете в Носовичах в 15:08. До Логунов пешком - около часа. Как раз спокойно успеете дойти до начала обряда (который начнется в 17 часов), еще и по дороге будет время пофоткаться.

Как вернуться назад. Последний поезд Круговец-Гомель отходит из Носовичей в 21:12. в Гомель прибудет в 21:53.