Падрабязная праграма на нашу Ноч музеяў!

"Дзень і ноч традыцыі" ў філіяле Веткаўскага музея 20 мая!

Падрабязная праграма нашай Ночы музеяў.

Сцэнічная пляцоўка (прастора каля будынку філіяла музея). Тут можна будзе:

• 12:00-13:00 - пабачыць абрад "Велікодны карагод", паглядзець-паслухаць выступы фальклорных і інструментальных ансамбляў з Велікоднай праграмай.
  • 13:00-14:00 - паўдзельнічаць у майстар-класе па традыцыйным песням і карагодам разам з фальклорна-этнаграфічным ансамблем Стаўбунскія вячоркі"; паглядзець, як прыгожа дзеці ўмеюць танчыць бытавыя танцы.
  • 14:00-15:00 - паглядзець-паслухаць выступы фальклорных калектываў з абрадавымі спевамі.
  • 15:00-16:15 - далучыцца да рэканструкцыі абраду "Сула"; паслухаць абрадавыя спевы ад фальклорных калектываў; павучыцца граць на цымбалах - будзе майстар-клас.
  • 16:15-17:00 - паслухаць выступ бандурыстаў.
  • 17:00-18:30 - пабачыць абрад "Юраўскі карагод", а пасля яшчэ і выступы фальклорных калектываў.
  • 18:30-20:00 - навучыцца танчыць! Нашы сябры «Школка бытового танца» пад акампанемент гарманіста Віктара Шыпкова дапамогуць вам пачаць танчыць народныя танцы па-сапраўднаму!
  • 20:00-21:00 - паслухаць выступ фальклорнага калектыву.
  • 21:00-22:00 - атрымаць асалоду ад выступу Івана Кірчука з аўтарскай праграмай "Ад чароткі да дуды".
  • 22:05-22:10 - пабачыць светлавое шоу ад шоу-праекта «Insane».
  • 22:15-23:00 - працягнуць наш "Дзень і ноч традыцыі" сумесным праглядам "Кола часу" - кіно пра ўвесь абрадавы цыкл Палесся.

Выставачныя залы музея (унутры):

• 12:00-22:45 - свабоднае наведванне экспазіцый, кожную гадзіну па адной з залаў будзе праводзіцца невялічкая экскурсія.
  • 17:00-17:30 - прэзентацыя зборніка дакладаў I Міжнароднай навукова-практычнай канферэнцыі па стараабрадніцтву, якую праводзіў наш музей.
  • 19:00-19:30 - лекцыя пра касмічны аспект яднання жаночага і мужчынскага пачаткаў "Нябеснае вяселле" ад заслужанай дзяячкі культуры Беларусі Галіны Нячаевай.

Дзіцячая пляцоўка (прастора каля будынку філіяла музея):

• 12:00-20:00 - майстар-класы па абярэгах, саламяных ляльках, вышыўцы, прадзенню, ткацтве, упрыгожванням з бісеру і інш; адукацыйны праект ад дзіцячай бібліятэкі "Загадкі з бабулінай кнігі".

Пляцоўка рамеснікаў (прастора каля будынку філіяла музея):

• 18:00-21:30 - майстар-класы і выстава рэчаў ад рамеснікаў па: драўлянай разьбе, лепцы гліняных абярэгаў, пляценні з бісеру традыцыйных упрыгожванняў, пляценні паясоў па цікавай тэхналогіі, пляценні з лазы, вязанні, пляценні дзявочых вяночкаў, вырабе абярэжных лялек.

20 мая (субота), з 12:00 да 23:00.
Уваход бясплатны, але вітаецца данат (ахвяраванне любога памеру)
Філіял Веткаўскага музея ў Гомелі - пл. Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла).

*Звяртаем увагу, што падчас правядзення мерапрыемства магчымы змены ў часе і складзе ўдзельнікаў.

"День и ночь традиции" в филиале Ветковского музея 20 мая!

Подробная программа нашей Ночи музеев.

Сценическая площадка (пространство возле здания филиала музея). Здесь можно будет:

• 12:00-13:00 - увидеть обряд "Велікодны карагод", посмотреть-послушать выступления фольклорных и инструментальных ансамблей с Пасхальной программой.
  • 13:00-14: 00 - поучаствовать в мастер-классе по традиционным песням и хороводам вместе с фольклорно-этнографическим ансамблем "Стаўбунскія вячоркі"; посмотреть, как красиво дети умеют танцевать бытовые танцы.
  • 14:00-15:00 - посмотреть-послушать выступления фольклорных коллективов с обрядовыми песнями.
  • 15:00-16:15 - присоединиться к реконструкции обряда "Сула"; послушать обрядовые песнопения от фольклорных коллективов; поучиться играть на цимбалах - будет мастер-класс.
  • 16:15-17:00 - послушать выступление бандуристов.
  • 17:00-18:30 - увидит обряд "Юраўскі карагод", а после еще и выступления фольклорных коллективов.
  • 18:30-20:00 - научиться танцевать! Наши друзья "Школка бытового танц" под аккомпанемент гармониста Виктора Шипкова помогут вам начать танцевать народные танцы по-настоящему!
  • 20:00-21:00 - послушать выступление фольклорного коллектива.
  • 21:00-22:00 - насладиться выступлением Ивана Кирчука с авторской программой "Ад чароткі да дуды".
  • 22:05-22:10 - увидеть световое шоу от шоу-проекта «Insane».
  • 22:15-23:00 - продолжить наш "День и ночь традиции" совместным просмотром "Кола часу" - Кино про весь обрядовый цикл Полесья.

Выставочные залы музея (внутри):

• 12:00-22:45 - свободное посещение экспозиций, каждый час по одному из залов будет проводиться небольшая экскурсия.
  • 17:00-17:30 - презентация сборника докладов I Международной научно-практической конференции по старообрядчеству, которую проводил наш музей.
  • 19:00-19:30 - лекция о космическом аспекте единения женского и мужского начал "Небесная свадьба" от заслуженного детеля культуры Беларуси Галины Нечаевой.

Детская площадка (пространство возле здания филиала музея):

• 12:00-20:00 - мастер-классы по оберегам, соломенным куклам, вышивке, прядению, ткачеству, украшениям из бисера и др.; образовательный проект от детской библиотеки "Загадки из бабушкиной книги".

Площадка ремесленников (пространство возле здания филиала музея):

• 18:00-21:30 - мастер-классы и выставка изделий от ремесленников по: деревянной резьбе, лепке глиняных оберегов, плетению из бисера традиционных украшений, плетению поясов по интересной технологии, плетению из лозы, вязанию, плетению девичьих веночков, изготовлению обережных кукол.

20 мая (суббота), с 12:00 до 23:00.
Вход бесплатный, но приветствуется донат (пожертвование любого размера)
Филиал Ветковского музея в Гомеле - пл. Ленина, 4а (в парке, за собором Петра и Павла).

*Обращаем внимание, что во время проведения мероприятия возможны изменения во времени и составе участников.